Romanian Cup – Cadets and Juniors Sabre 2022

From 29 September to 2 October 2022, the Romanian Cup in sabre for cadets and juniors was held in Iasi.

Riposta Club was represented both in the men’s and women’s competition, our athletes returning with two medals, one gold and one silver.

29.09.2022 – Sabre women cadets

Results:

1st ROUND:

Teona Maria Icnoțiu (Riposta București) – Maria Zait (CS Muschetarul Iași) 15-11

LAST 32:

Amalia Covaliu (Dinamo) – Teona Maria Icnoțiu (Riposta București) 15-7

Ioana  Guliciuc  (Dinamo) – Ema Cîrligeanu (Riposta București) 15-12

Rosemarie Benciu  (Riposta București) – Ioana Miruna Condrea (CSM Iași) 15-4

Ștefania Boncioagă (Dinamo) – Ana Dejescu (Riposta București) 15-8

LAST 16:

Rosemarie Benciu  (Riposta București) – Alexandra Hehal (Dinamo) 15-6

LAST 8:

Sofia Elena Corlătescu (Dinamo) – Rosemarie Benciu  (Riposta București) 15-11

Places occupied in the final ranking (51 competitors from 11 clubs):

Benciu Rosemarie – 6th place 

Dejeacu Ana – 19th place

Cirligeanu Ema – 20th place

Ignotiu Teona – 32nd place

Badulescu Maria – 35th place

Oancea Ilinca – 42nd place

Gomoescu Bianca – 47th place

30.09.2022 – Sabre women Juniors

Results:

1st ROUND:

Eva Gimin Bobes (Dinamo) – Teona Maria Icnoțiu (Riposta București) 15-14

Petra Pătrănoiu (Dinamo) – Ana Dejescu (Riposta București) 15-12

Maria Cojocaru (Riposta București) – Alexandra Hehal (Dinamo) 15-8

LAST 32:

Andreea Șerbănoiu (Dinamo) – Ema Cîrligeanu (Riposta București) 15-13

Adriana Maria Geatara (Dinamo) – Bianca Gomoescu (Riposta București) 15-3

Ilinca Pantiș (Riposta București) – Ioana Crăciun (Dinamo) 15-6

Rosemarie Benciu (Riposta București) – Daria Miron (CSM Iași) 15-11

Alexandra Mitruș (Dinamo) – Maria Cojocaru (Riposta București) 15-13

LAST 16:

Ilinca Pantiș (Riposta București) – Catinca Dumitru (Steaua) 15-3

Alexandra Mitruș (Dinamo) – Rosemarie Benciu (Riposta București) 15-13

LAST 8:

Ilinca Pantiș (Riposta București) – Sofia Elena Corlătescu (Dinamo) 15-13

SEMIFINALS:

Ilinca Pantiș (Riposta București) – Alexandra Mitruș (Dinamo) 15-14

FINAL:

Amalia Stan (CSM Iași) – Ilinca Pantiș (Riposta București) 15-12

Places occupied in the final ranking (65 competitors from 9 clubs):

Pantiș Ilinca – 2nd place 

Benciu Rosemarie – 11th place

Cirligeanu Ema – 20th place

Gomoescu Bianca – 22nd place

Cojocaru Maria – 32nd place

Dejeacu Ana – 41st place

Badulescu Maria – 48th place 

Oancea Ilinca – 64th place

01.10.2022 Sabre men Cadets

Results:

LAST 32:

David Nicolae Militaru (Dinamo) – Horia Nițu (Riposta București) 15-8

Sergiu Vasilescu (Riposta București) – Mihnea Ștefan Munteanu (ACS Sabia București) 15-8

Michael Ene (Riposta București) – Rareș Beteagu (Dinamo) 15-4

Noah Ștefan Manea (CSM Corona Brașov) – Tudor Ioan Borcea (Riposta București) 15-14

LAST 16:

Sergiu Vasilescu (Riposta București) – Ianis Alexandru Bara (Dinamo) 15-8

Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) – Michael Ene (Riposta București) 15-12

LAST 8:

Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) – Sergiu Vasilescu (Riposta București) 15-5

Places occupied in the final ranking (47 competitors from 12 clubs):

Vasilescu Sergiu – 5th place 

Ene Michael – 9th place

Borcea Tudor – 17th place

Nițu Horia – 21st place

Bârsan David – 40th place

02.10.2022 Sabre men Juniors

Results:

1st ROUND:

Horia Nițu (Riposta București) – David Bârsan (Riposta București) 15-5

Nichita Nistor (Steaua) – Michael Ene (Riposta București) 15-11

LAST 32:

Marco Șovar (Dinamo) – Horia Nițu (Riposta București) 15-11

Radu Nițu (Riposta București) – Rareș Beteagu (Dinamo) 15-6

Matei Pantiș (Riposta București) – Andrei Popa (CSM Unirea Slobozia) 15-10

LAST 16:

Radu Nițu (Riposta București) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-8

Casian Cîdu (Dinamo) – Matei Pantiș (Riposta București) 15-1

LAST 8:

Radu Nițu (Riposta București) – Mihnea Andrei (CSM Iași) 15-7

SEMIFINALS:

Radu Nițu (Riposta București) – Casian Cîdu (Dinamo) 15-8

FINAL:

Radu Nițu (Riposta București) – Vlad Covaliu (Dinamo) 15-10

Places occupied in the final ranking (62 competitors from 10 clubs):

Nițu Radu – 1st place

Pantiș Matei – 16th place

Nițu Horia – 28th place

Ene Michael – 35th place 

Bârsan David – 37th place

Borcea Tudor – 46th place

Vasilescu Sergiu – 55th place

More articles