National Championships – Cadets and Juniors Sabre 2023

From 14 to 17 January 2023, the National Championships in sabre for juniors and cadets were held in Bucharest, in the “Ana Pascu” hall (Floreasca).

Riposta Club was represented in both the men’s and women’s competitions, our athletes returning with 7 medals, one gold, two silver and four bronze.

Pantiș Ilinca, number 1 in the national ranking, did not participate in this championship, being present at the Grand Prix Tunis, Seniors.

14.01.2023 – Junior Men’s Individual Sabre

Results:

1st ROUND:

Michael Ene (Riposta București) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-12

Matei Pantiș (Riposta București) – Mario Alexandru Ștefan (CSA Steaua) 15-3

Horia Nițu (Riposta București) – Matei Alexandru Radu (CS Dinamo) 15-5

Sergiu Vasilescu (Riposta București) – Mihai Alexandru Bujor (Olimpic Cetate Râșnov) 15-13

LAST 32:

Radu Nițu (Riposta București) – Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) 15-7

Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Matei Pantiș (Riposta București) 15-6

Andrei Popa (CSM Unirea Slobozia) – Sergiu Vasilescu (Riposta București) 15-14

Marco Șovar (CS Dinamo) – Horia Nițu (Riposta București) 15-7

Nicolas Lupu (CS Dinamo) l-a învins prin abandon pe Michael Ene (Riposta București), care s-a retras din motive medicale

LAST 16:

Radu Nițu (Riposta București) – Ruben Răzvan Mărăcine (CSM Unirea Slobozia) 15-5

LAST 8:

Radu Nițu (Riposta București) – Cosmin Stan (CSM Iași) 15-10

SEMIFINALS:

Radu Nițu (Riposta București) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-11

FINAL:

Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Radu Nițu (Riposta București) 15-13

Places occupied in the final ranking (61 competitors):

Nițu Radu – 2nd place

Vasilescu Sergiu – 22nd place

Nițu Horia – 24th place

Pantiș Matei – 26th place

Ene Michael – 31st place

Borcea Tudor Ioan – 36th place

Tudor Alexandru Robert – 52nd place

Bârsan David – 58th place

14.01.2023 – Junior individual women’s sabre

Results:

1st ROUND:

Andreea Beatrice Adăniloaie (CS Dinamo) – Teona Maria Icnoțiu (Riposta București) 15-8

Andreea Mitruș (CS Dinamo) – Maria Bădulescu (Riposta București) 15-8

Ema Cîrligeanu (Riposta București) – Briana Valentina Pelin (CSTA București) 15-11

Ana Dejescu (Riposta București) – Ioana Guliciuc (CS Dinamo) 15-13

LAST 32:

Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) – Bianca Gomoescu (Riposta București) 15-14

Amalia Stan (CSM Iași) – Ema Cîrligeanu (Riposta București) 15-6

Roberta Ciobanu (CS Dinamo) – Ana Dejescu (Riposta București) 15-6

Rosemarie Benciu (Riposta București) – Adelina Elena Butum (CS Dinamo) 15-9

LAST 16:

Rosemarie Benciu (Riposta București) – Roberta Ciobanu (CS Dinamo) 15-13

LAST 8:

Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Rosemarie Benciu (Riposta București) 15-14

Places occupied in the final ranking (55 competitors):

Benciu Rosemarie – 6th place

Gomoescu Bianca – 20th place

Dejescu Ana – 21st place

Cîrligeanu Ema – 27th place

Icnoțiu Teona Maria – 35th place

Bădulescu Maria – 44th place

15.01.2023 Junior Men’s Team Sabre

Results:

LAST 16:

CS Riposta București – CSA Steaua București 3 45-36

LAST 8:

CS Riposta București – CSM Iași 45-40

SEMIFINALS:

CS Dinamo București 1 – CS Riposta București 45-18

3RD PLACE MATCH:

CS Riposta București – CS Dinamo București 2 45-41

CS RIPOSTA (Horia Nițu, Radu Nițu, Matei Pantiș, Sergiu Vasilescu) has won the bronze medals.

15.01.2023 Junior Women’s Team Sabre

Results:

LAST 16:

CS Riposta București – CSTA București 2 45-19

LAST 8:

CS Riposta București – CSTA București 1 45-28

SEMIFINALS:

CS Dinamo București 1 – CS Riposta București 45-26

3RD PLACE MATCH:

CS Riposta București – CS Dinamo București 3 45-42

CS RIPOSTA (Rosemarie Benciu, Ema Cîrligeanu, Ana Dejescu, Bianca Gomoescu) has won the bronze medals.

16.01.2023 – Cadet Men’s Individual Sabre

Results:

1ST ROUND:

Ștefan Teodor Tomac (CSM Iași) – Alexander Ene (CS Riposta București) 15-12

Sergiu Vasilescu (CS Riposta București) – Vlad Ștefan Crica (CSM Iași) 15-4

LAST 32:

Rareș Beteagu (CS Dinamo) – Horia Nițu (CS Riposta București) 15-14

Michael Ene (CS Riposta București) – Eduard Florin Vintilă (CSTA București) 15-7

David Nicolae Militaru (CS Dinamo) – Sergiu Vasilescu (CS Riposta București) 15-10

Tudor Ioan Borcea (CS Riposta București) – Sebastian Căpățână (CSTA București) 15-13

LAST 16:

Michael Ene (CS Riposta București) – David Nicolae Militaru (CS Dinamo) 15-13

Dacian Enache (CSA Steaua) – Tudor Ioan Borcea (CS Riposta București) 15-4

LAST 8:

Michael Ene (CS Riposta București) – Cristian Macovei (CSA Steaua) 15-7

SEMIFINALS:

Dacian Enache (CSA Steaua) – Michael Ene (CS Riposta București) 15-4

Places occupied in the final ranking (50 competitors):

Ene Michael – 3rd place

Borcea Tudor Ioan – 14th place

Nițu Horia – 18th place

Vasilescu Sergiu – 26th place

Ene Alexander (Sasha) – 33rd place

Tudor Alexandru Robert – 48th place

16.01.2023 – Women’s Individual Cadet Sabre

Results:

1ST ROUND:

Maria Bădulescu (CS Riposta București) – Sabina Raluca Radu (CS Dinamo) 15-5

LAST 32:

Teona Maria Icnoțiu (CS Riposta București) – Ana Cotoc (CSA Steaua) 15-6

Ana Dejescu (CS Riposta București) – Ariana Rebeca Nemeș (CS Dinamo) 15-6

Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) – Maria Bădulescu (CS Riposta București) 15-12

Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) 15-8

LAST 16:

Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Teona Maria Icnoțiu (CS Riposta București) 15-3

Ana Dejescu (CS Riposta București) – Ștefania Boncioagă (CS Dinamo) 15-9

Adelina Elena Butum (CS Dinamo) – Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) 15-13

Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) 15-9

LAST 8:

Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Ana Dejescu (CS Riposta București) 15-3

Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Iulia Maria Păun (CSA Steaua) 15-8

SEMIFINALS:

Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Adelina Elena Butum (CS Dinamo) 15-12

FINAL:

Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Alexandra Mitruș (CS Dinamo) 15-14

Places occupied in the final ranking (53 competitors):

Benciu Rosemarie – 1st place

Dejescu Ana – 6th place

Cîrligeanu Ema – 10th place

Icnoțiu Teona Maria – 15th place

Bădulescu Maria – 25th place

Russo Dușmănescu Olga – 51st place

17.01.2023 Men’s Sabre Cadet Teams

Results:

LAST 8:

CS Riposta București – CSM Iași 45-43

SEMIFINALS:

CS Dinamo București 1 – CS Riposta București 45-25

3RD PLACE MATCH:

CS Riposta București – CSTA București 45-32

CS RIPOSTA (Tudor Ioan Borcea, Michael Ene, Horia Nițu, Sergiu Vasilescu) has won the bronze medals.

17.01.2023 Women’s Sabre Cadet Teams

Results:

LAST 8:

CS Riposta București – CSA Steaua București 45-18

SEMIFINALS:

CS Riposta București – CS Dinamo București 2 45-39

FINAL:

CS Dinamo București 1 – CS Riposta București 45-22

CS RIPOSTA (Rosemarie Benciu, Ema Cîrligeanu, Ana Dejescu, Teona Maria Icnoțiu) has won the silver medals.

More articles