Sabre Circuits 2023

Sabre Circuits 2023

Clubul Sportiv RIPOSTA are bucuria de a vă anunța că proiectul Sabre Circuits revine din acest an.

Sabre Circuits este o competiție U14, U12, U10 cu trei etape:

  • București
  • Sofia
  • Atena

Primii 4 clasați în clasamentul pe fiecare categorie de vârstă vor fi calificați la Master, care în acest sezon va fi organizat la Sofia.

Vă așteptăm cu drag sa participați la proiectul nostru!

1. Riposta Cup București - Sabre Circuits 2023

Clubul Sportiv RIPOSTA, în colaborare cu Federația Română de Scrimă, a organizat, în perioada 25 – 26 noiembrie 2023, concursul cu participare internațională Riposta Cup la categoriile de vârstă U14, U12, U10, prima etapă din Sabre Circuits 2023.

La competiție au participat un număr de 312 mici sportivi și sportive reprezentând 6 țări (România, Bulgaria, Turcia, Marea Britanie, Italia și Grecia).

Detalii despre concurs

Programul competiției

Sâmbătă 25 noiembrie 2023:
  • 09:00 – Start sabie băieți U10

  • 11:00 – Start sabie fete U12

  • 14:00 – Start sabie băieți U14

  • 17:00 – Final 4 – sabie fete U12 & sabie băieți U14

Duminică 26 noiembrie 2023:
  • 09:00 – Start sabie fete U10

  • 11:00 – Start sabie băieți U12

  • 14:00 – Start sabie fete U14

  • 17:00 – Final 4 – sabie băieți U12 & sabie fete U14

Rezultate competiție

Sabie fete U10
  • Loc 1: Daria Antova (ACHILLES Varna) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Rosa Pascu (CSO VOLUNTARI 2005) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Eva Maria Anghel (CSA STEAUA București) și Sofia Vasile (CS RIPOSTA București) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Sofia Maria Sandu (CSTA București) și Luchezara Zarkova (ACHILLES Varna) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Iora Ganeva (NESEBAR) și Anastasia Maria Oancă (ACS SABIA București) – 12 puncte
Sabie fete U12
  • Loc 1: Mara Ionescu (CS RIPOSTA București) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Duru Kavzan (BALESTRA FENCING ACADEMY) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Sofia Tsoneva (ACHILLES Varna) și Anastasia Căpățînă (CSTA București) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Eva Ionescu (ACS ACADEMIA DE SCRIMĂ București) și Marta Stănescu (ACS SABIA București) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Diana Medeea Radu (CS DINAMO București) și Francesca Elena Ciureanu (ACS ASALT Iași) – 12 puncte
Sabie fete U14
  • Loc 1: Ina Andreea Mocănița (CSA STEAUA București) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Maria Milea (CS DINAMO București) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Marina Apostolova (MLADOST FC Sofia) și Ingrid Mateescu (CSTA București) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Sabina Andreia Hogaș (CSA STEAUA București) și Iris Ana Paparoiu (CSTA București) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Ania Tofan (CSM Iași) și Ekaterina Chauscheva (KORSAR Burgas) – 12 puncte
Sabie băieți U10
  • Loc 1: Ianis Gabriel Ștefan (CSA STEAUA București) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Petru Nițu (CS RIPOSTA București) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Aron Peiu (CSA STEAUA București) și Mihai Călin Țifrea (CSM CORONA Brașov) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Ștefan Crețu (CS Chitila) și Adam Cristian (CSO VOLUNTARI 2005) – 14 puncte

  • Loc 7-8: George Frențescu (CS RIPOSTA București) și Sasha Andrei Teacă (ACS ACADEMIA DE SCRIMĂ București) – 12 puncte
Sabie băieți U12
  • Loc 1: Ali Sendurgut (PARAT RIPOST SK) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Bobby Marsh (Paul Davis Fencing Academy) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Boris Shutov (ACHILLES Varna) și Joseph Bennett (Paul Davis Fencing Academy) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Kaloyan Boev (MLADOST FC Sofia) și Stelică Petre (CSS Slobozia) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Victor Ionescu (ACS ACADEMIA DE SCRIMĂ București) și Boris Gavrailov (ACHILLES Varna) – 12 puncte
Sabie băieți U14
  • Loc 1: Nikola Ivanov (MLADOST FC Sofia) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Giordano Vincenzi (Oreste Puliti Lucca) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Vlad Țoncu (CS RIPOSTA București) și Alexander (Sasha) Ene (CS RIPOSTA București) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Ștefan Teodor Tomac (CSM Iași) și Ivaylo Andonov (OLYMPIC FC) – 14 puncte

  • Loc 7-8: David Andrei Dinu (CS DINAMO București) și Stelică Petre (CSS Slobozia) – 12 puncte

2. CGS Atena - Sabre Circuits 2023

Al doilea turneu din cadrul Sabre Circuits a avut loc la Atena, în perioada 27 – 28 aprilie 2024. 

Rezultate competiție

Sabie fete U10
  • Loc 1: Ema Ioana Popa (ACSS VOINȚA Buftea) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Ariadni Antonellou (ILISIAKOS A.O.) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Sofia Maria Sandu (CSTA București) și Anna Maria Sideri (Akadimia Xifaskias Corinthias) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Argyro Papadopoulou (Aris Thessalonikis) și Iliana Grimpavioti (Apollon Vrilission) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Chrysoula Georgopoulou (ILISIAKOS A.O.) și Maria Katalagarianaki (E.Kostea Geitona) – 12 puncte
Sabie fete U12
  • Loc 1: Mara Ionescu (CS RIPOSTA București) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Eirini Anastasopoulou (Apollon Vrilission) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Ana Beatrice Lunguleac (CSA STEAUA București) și Eleni Anastasiou (ILISIAKOS A.O.) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Ana Borcea (CS RIPOSTA București) și Pandora Gousopoulou (Aris Thessalonikis) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Anastasia Căpățînă (CSTA București) și Aimilia Zika (Akadimia Xifaskias Corinthias) – 12 puncte
Sabie fete U14
  • Loc 1: Ina Andreea Mocănița (CSA STEAUA București) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Dora Hristova – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Mara Ionescu (CS RIPOSTA București) și Marta Stănescu (ACS SABIA București) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Marina Apostolova (MLADOST FC Sofia) și Sabina Andreia Hogaș (CSA STEAUA București) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Iris Ana Paparoiu (CSTA București) și Mara Elena Popa (CSTA București) – 12 puncte
Sabie băieți U10
  • Loc 1: Stavros Notaras (Apollon Vrilission) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Stavros Nestoras (Apollon Vrilission) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Petru Nițu (CS RIPOSTA București) și George Frențescu (CS RIPOSTA București) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Ianis Gabriel Ștefan (CSA STEAUA București) și Ștefan Crețu (CS Chitila) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Nikiforos Markos (Apollon Vrilission) și Ilias Zoumpos (Apollon Vrilission) – 12 puncte
Sabie băieți U12
  • Loc 1: Kaloyan Boev (MLADOST FC Sofia) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Michail Atanasov (MLADOST FC Sofia) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Nichita Tomac (CSM Iași) și Orestis Papapolychroniou (ILISIAKOS A.O.) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Mihai Costin Pătrașcu (CS Chitila) și Alexandru Mihai Țugui (CS Chitila) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Tudor Iordache (CS RIPOSTA București) și Martin Nachev (MLADOST FC Sofia) – 12 puncte
Sabie băieți U14
  • Loc 1: Nikola Ivanov (MLADOST FC Sofia) – 32 puncte Masters

  • Loc 2: Ștefan Teodor Tomac (CSM Iași) – 26 puncte 

  • Loc 3-4: Maximos Mousaveres (ILISIAKOS A.O.) și Doichin Genov (MLADOST FC Sofia) – 20 puncte

  • Loc 5-6: Alexander (Sasha) Ene (CS RIPOSTA București) și Andreas Nestoras (Apollon Vrilission) – 14 puncte

  • Loc 7-8: Panagiotis Kalothetos (Apollon Vrilission) și Thomas Mpomporis (A.O.X. Chalkidas) – 12 puncte

3. Mladost Cup Sofia - Sabre Circuits 2023

Al treilea turneu din cadrul Sabre Circuits va avea loc la Sofia, în perioada 25 – 26 mai 2024.